Nagłówek z napisem Pozwól, że wyjaśnię - #naukowe newsy

Gry zwiększają inteligencję u dzieci – naukowe newsy

Czas czytania w minutach: 2

Ostatnio pisaliśmy o tym, że to dobrze, że nastolatki uważają rodziców za nudnych. Dziś dolewamy oliwy do ognia. Badania naukowców ze szwedzkiego Karolinska Institutet oraz holenderskiego Vrije Universiteit Amsterdam potwierdziły, że granie w gry wideo może zwiększać zdolności poznawcze u dzieci! 

Nie wyobrażamy sobie już dzieciństwa bez nowych technologii, a aktualne pokolenie alfa (urodzone w latach 2011-2025 dzieci tzw. Millenialsów, pierwsze pokolenie urodzone całkowicie w XXI w.) jest wręcz zanurzone w ekranach. I to dosłownie, gdyż dzieci w wieku 8-12 lat spędzają do 4 do 6 godzin dziennie przed ekranem. Co wtedy robią? Otóż spędzają czas oglądając filmiki, grając w gry i utrzymując kontakt z rówieśnikami. Może to budzić niepokój części rodziców, jednak przychodzimy z uspokajającymi wieściami (przynajmniej dotyczącymi gier).

+10 do inteligencji

Chcesz zwiększyć inteligencję swojego dziecka? Pozwól mu grać w gry.1Oczywiście nie namawiamy do pozwalania mu na dwunastogodzinne sesje w ciemnej piwnicy! Tym razem nie jest to tylko opinia, a wynik dwuipółletniego badania, w którym wzięło udział prawie 10 tys. dzieci ze Stanów Zjednoczonych w wieku 9-10 lat. 

Grupę dzieci poddano różnym testom psychologicznym, zbadano ich umiejętności poznawcze oraz zebrano dane, ile czasu poświęcają na granie w gry, oglądanie telewizji i na media społecznościowe. Po dwóch latach naukowcy ponownie przeanalizowali zdolności poznawcze dzieci i ich iloraz inteligencji. Okazało się, że te dzieci, które grały w gry dłużej, niż wynosiła średnia, miały wyższy o 2,5 punktu iloraz inteligencji. Jeśli chodzi o oglądanie telewizji lub korzystanie z social mediów naukowcy nie odnotowali wpływu na zdolności poznawcze badanych dzieci. Innymi słowy, gry pomagają, cała reszta ani nie pomaga, ani nie szkodzi.

Nie taki zmarnowany czas

Być może jesteście ciekawi, jakie zadania musiały wykonywać dzieci podczas badania. Otóż testowano ich umiejętność czytania ze zrozumieniem, przetwarzanie wzrokowo-przestrzenne, pamięć oraz elastyczne myślenie i samokontrolę. Oprócz tego w drugim etapie badania naukowcy wzięli pod uwagę badania genetyczne, a także przyjrzeli się rodzicom dzieci pod kątem wykształcenia i wysokości dochodów. 

Profesor neurobiologii poznawczej z Karolinska Institutet, Torkel Klingberg, podsumował badanie, mówiąc, że samo w sobie spędzanie przed ekranem wcale nie musi osłabiać zdolności poznawczych młodych umysłów. Wręcz przeciwnie, granie w gry wideo pomoże je rozwinąć, a czas poświęcony na nie wcale nie jest zmarnowany, jakby się mogło wydawać niektórym rodzicom. Naukowiec podkreśla jednak, że nie zbadali jeszcze wpływu czasu spędzonego przed ekranem na wyniki w szkole lub sen czy samopoczucie dziecka.

Te interesujące potwierdzają wcześniejsze odkrycia, że inteligencja nie jest stała i zależy od różnych czynników środowiskowych. Tak więc, drodzy rodzice, zanim nakrzyczycie na dziecko, że za długo gra w Minecrafta, przypomnijcie sobie, że gry oprócz wartości edukacyjnej realnie mogą wpłynąć na inteligencję Waszej pociechy!

Żródła:

https://www.nature.com/articles/s41598-022-11341-2

https://dzienniknaukowy.pl/aktualnosci/gry-wideo-zwiekszaja-zdolnosci-intelektualne-u-dzieci

http://stakeholders.ofcom.org.uk/market-data-research/other/research-publications/childrens/children-parents-nov-15/


Zainteresowało Cię to, co czytasz? Chcesz wiedzieć więcej? Śledź nas na Facebooku, i – pozwól, że wyjaśnię!

0 0 votes
Oceń artykuł
Powiadom mnie!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments