rakieta SLS z misji Artemis 1 przygotowana do startu

Misja Artemis 1. Powrót na Księżyc – kiedy start?

Czas czytania w minutach: 3

Wracamy na Księżyc!

Ale jeszcze nie dzisiaj. Nie jutro, i nie w najbliższych dniach.

Jeśli śledzicie jakiekolwiek informacje dotyczące lotów w kosmos, na pewno obiło Wam się o uszy, że po raz kolejny odwołano start misji Artemis 1. O co chodzi? No cóż, wbrew niektórym twierdzeniom, na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku ludzie wylądowali na Księżycu. A nawet można powiedzieć, że na nim lądowali – sześć razy. I doszli do wniosku, że rozwój nauki nie uzasadnia ponoszenia tak – nomen omen – astronomicznych kosztów, i program Apollo został skasowany. I choć od czasu do czasu ktoś wspominał o możliwości powrotu, a nawet powoływano i kasowano programy mające to na celu – nigdy jeszcze cel nie wydawał się tak bliski, jak teraz.

rakieta SLS z misji Artemis 1 przygotowana do startu

Po co chcemy wracać na Księżyc?

Program Artemis ma na celu nie tylko ponowne lądowanie na Księżycu, ale też założenie stałych baz na jego orbicie i powierzchni. A pierwsza misja z tego cyklu miała wystartować 3 września (2022), po tym, jak została przełożona z 29 sierpnia. Chwilowo kolejna próba startu planowana jest na październik tego roku. I tak nie stanowi to wielkiego opóźnienia, biorąc pod uwagę fakt, że oryginalnie misja miała startować w roku 2017, a NASA przesuwała ją już 15 razy. Rakieta jest – teoretycznie przynajmniej – gotowa i złożona od sześciu miesięcy. “Teoretycznie”, ponieważ kilka ostatnich opóźnień było spowodowanych problemami technicznymi ze statkiem kosmicznym. Te zaś, przynajmniej częściowo, wynikają z jego rodowodu.

Problemy z rakietą

Space Launch System, czyli rakieta, o której mowa, to superciężka rakieta nośna, której opracowanie zlecono NASA w 2010 roku. Czyli tuż przed ostatnim lotem wahadłowca. A rakieta miała być gotowa szybko – już w 2016. Oprócz tego koszt jej stworzenia miał być niski i z maksymalnym wykorzystaniem części pozostałych po promach kosmicznych. Oznaczało to przede wszystkim wykorzystanie silników z tych promów; co za tym idzie, wymusiło wybór paliwa: wodór i tlen. Choć, jak już o tym kiedyś pisałem, jest to paliwo bardzo wydajne, to przedstawia szereg problemów inżynieryjnych. Związane są one przede wszystkim z niską temperaturą, w której wodór się skrapla, i jego niską gęstością. Więc nie pomogło to, że duża część podzespołów była gotowa, albo przynajmniej zaprojektowana. Przekonanie wszystkiego, żeby działało skutecznie, razem i w odpowiednim rytmie nie było ani łatwe, ani szybkie, ani tanie. Porównanie do dzieł SpaceX Elona Muska jasno wskazuje, że czasem jednak lepiej jest zacząć od zera.

Plany Artemis 1

A co przed nami? Cóż, choć kosztować to będzie miliardy dolarów, to prędzej czy później misja Artemis I wystartuje. Będzie to jeszcze misja bezzałogowa, natomiast zostawi na orbicie Księżyca satelity. A za dwa lata ma ruszyć pierwsza misja załogowa, w trakcie której astronauci okrążą Księżyc – na razie bez lądowania. To ma się odbyć rok później. Z kolei w roku 2027 na orbitę Księżyca misja Artemis 4 ma dostarczyć moduł mieszkalny stacji orbitalnej. Pozostaje tylko pytanie: czy nie ubiegnie ich Starship firmy SpaceX? Jeszcze kilka lat temu uznałbym to za mrzonkę, zwłaszcza że ostatnio tempo jego rozwoju zauważalnie zwolniło1Do czego przyczyniła się również FAA – amerykański organ nadzorczy. Jednak sukcesy rakiet Falcon pokazują, że Musk nie buja w obłokach i jest w stanie realizować nawet wizje – zdawałoby się – bardziej pasujące do powieści science-fiction, niż do realnego świata…

Jedno jest pewne: jakkolwiek sytuacja się rozwinie, będziecie mogli o tym przeczytać tutaj oraz na naszej stronie na Facebooku!

Źródła:

https://arstechnica.com/science/2022/08/the-sls-rocket-is-the-worst-thing-to-happen-to-nasa-but-maybe-also-the-best/

https://www.nasa.gov/exploration/systems/sls/index.html

Zainteresowało Cię to, co czytasz? Chcesz wiedzieć więcej? Śledź nas na Facebooku, i – pozwól, że wyjaśnię!

0 0 votes
Oceń artykuł
Powiadom mnie!
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Księżyca. Jak się okazuje, nie tylko dlatego, że w końcu wystartowała długo oczekiwana misja Artemis I z rakietą wycelowaną w stronę naszego […]