Nagłówek z napisem Pozwól, że wyjaśnię - #naukowe newsy

Czy życie w grupie wydłuża życie? – naukowe newsy

Czas czytania w minutach: 2

Żyj długo i szczęśliwie! Każdy chyba chciałby, żeby mu się to spełniło. A nasza definicja szczęśliwego życia na ogół uwzględnia również towarzystwo dobrych, lubianych ludzi. A czy to towarzystwo może wpłynąć na długość życia? Okazuje się, że tak!

Dłuższe życie razem?

Zła wiadomość jest taka, że odkrycie, które dziś opisujemy, nie dotyczy wpływu towarzystwa na przedłużenie życia człowieka. Choć to, że taki wpływ istnieje, zostało wykazane w wielu badaniach, które wykazywały, że osoby pozostające w związku małżeńskim żyją dłużej, niż single. Natomiast niedawno w Nature ukazał się artykuł, w którym zespół chińskich badaczy analizuje zależność pomiędzy przeciętną długością życia różnych ssaków a ich “stylem życia towarzyskiego”.

Jak to zrobili? Podzielili około 1000 gatunków ssaków1dla których były dostępne w literaturze naukowej dane na trzy podgrupy: samotnicze, żyjące w parach oraz żyjące w grupach. Następnie skorelowali te dane z oczekiwaną długością życia. I okazało się, że zwierzęta żyjące w parach lub grupach żyją zauważalnie częściej niż zwierzęta samotnicze. Czy to oznacza, że towarzystwo przedłuża życie?

Towarzystwo ułatwia życie

Oczywiście, że nie. Wiecie przecież, że korelacja nie oznacza związku przyczynowo-skutkowego. Może być tak, że za obserwowaną korelację odpowiedzialne są inne czynniki. Ot, przykładowo – wiadomo, że jest korelacja pomiędzy masą ssaka a jego długością życia: im cięższy, tym dłużej żyje. Okazuje się jednak, że nawet po wzięciu pod uwagę różnych innych zmiennych, dalej widać, że tryb stadny jest skorelowany z większą długością życia.

No ale wciąż pozostaje pytanie: czy to zwierzęta stadne żyją dłużej, czy też dłużej żyjące zwierzęta chętniej łączą się w stada? Wszak mają więcej czasu na znalezienie “wspólnego języka” ze swymi pobratymcami. I to da się jednak sprawdzić. Badając konkretne rozkłady czasów życia i trybów życia społecznego, można zaobserwować, że zwierzęta żyjące w parach lub stadach mają dużo większą szansę na wzrost długości życia, niż zwierzęta samotnicze. Z drugiej strony zwierzęta krótko i długo żyjące mają taką samą szansę na zmianę trybu z samotniczego na stadny.

Przy okazji naukowcy zbadali, jakie podobieństwa i różnice na poziomie genetycznym występują pomiędzy kilkudziesięcioma gatunkami reprezentatywnymi dla każdej grupy. Udało im się znaleźć 31 genów charakterystycznych dla długiego życia i grupowej struktury społecznej. Czy to pozwoli kiedyś przedłużyć ludzkie życie? Na pewno nie w najbliższym czasie. Ale być może pozwoli przede wszystkim lepiej zrozumieć, w jaki sposób ewoluują zachowania stadne.

Bo to, że towarzystwo ułatwia życie, wcale nie jest takie oczywiste. Owszem, z jednej strony ze stadem łatwiej jest bronić się przed drapieżnikami czy zorganizować polowanie. Ale z drugiej – stado to też konkurencja o dostęp do żywności czy ułatwienie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. A jednak dominuje wpływ pozytywny. Być może wynika to z faktu, że w stadzie, którego członkowie są ze sobą spokrewnieni, opieka nad młodszymi stanowi troskę o przetrwanie własnych genów? A może raczej chodzi o to, że współdziałanie na dłuższą metę jest lepszą strategią niż konkurencja?

Źródła:

https://www.nature.com/articles/s41467-023-35869-7

https://www.sciencenews.org/article/mammals-groups-longevity-genetics

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960982210007219

Zainteresowało Cię to, co czytasz? Chcesz wiedzieć więcej? Śledź nas na Facebooku, i – pozwól, że wyjaśnię!

0 0 votes
Oceń artykuł
Powiadom mnie!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments