Jak przetrwać historię – Cody Cassidy. Recenzja książki.

Czas czytania w minutach: 2

Wielkie katastrofy są fascynujące. Nie tylko ze względu na to, jakie tragedie przyniosły. Równie ciekawe są historie tych, którzy je przetrwali. O nich opowiada książka “Jak przetrwać historię: prześcignąć żarłocznego tyranozaura, uciec z płonących Pompejów, wyjść suchą stopą z Titanica i przeżyć resztę najtragiczniejszych katastrof w dziejach świata”.

Poradnik przetrwania

“Jak przetrwać historię” to bardzo przewrotna książka historyczna. Opowiada o konkretnych punktach historii świata: wyjątkowo pechowych, krwawych, często zwrotnych dla całego świata. Ale mówi o nich z perspektywy tych, którym udało się wyjść z nich w miarę w jednym kawałku i opowiedzieć o nich potomnym. Chociaż nie zawsze, ale o tym później.

Książka jest więc napisana jak typowy poradnik, ale zakładający, że czytelnik dysponuje wehikułem czasu i poczynił już pewne przygotowania. Jeśli w swoich podróżach w czasie trafisz na pokład Titanica, w odpowiednim momencie udaj się w to miejsce, a kiedy już wylądujesz w wodzie, zastosuj tę jedną konkretną technikę pływacką. To niezwykle szczegółowe, i dobrze przemyślane przepisy na to, jak uniknąć śmierci w, zdawałoby się, przegranych sytuacjach.

Dowiadujemy się więc, co zrobić, jeśli wyruszymy trochę za daleko w prehistorię i będziemy zmuszeni uciekać przed tyranozaurem1i dlaczego jest istotne czy to tyranozaur młody czy dorosły. Tłumaczy przy tym warunki środowiska w epoce kredy, zalety i wady budowy tyranozaura, a także jego sposób polowania. W podobny sposób zbudowane są kolejne rozdziały, w których dowiadujemy się o wielu czynnikach, które mogły wpłynąć na przetrwanie2lub nie podczas budowy piramidy Cheopsa, upadku Konstantynopola, epidemii czarnej śmierci, zatonięcia Titanica czy najtragiczniejszego tornada w historii USA.

Czy to wszystko katastrofy?

Nie można tej pozycji odmówić lekkiego pióra czy dobrego researchu (popartego bogatą bibliografią). Przez całą lekturę miałam jednak wrażenie, że dostałam coś nieco innego, niż obiecywały mi zapowiedzi. Przede wszystkim z powodu doboru tematów.

W końcu już podtytuł mówi, że książka skupi się na najtragiczniejszych katastrofach w dziejach świata. Ale czy atak tyranozaura rzeczywiście był dla jakiegokolwiek człowieka katastrofą? Czy można mówić o katastrofie w kontekście wyprawy Magellana? O wieloletnim pechu – na pewno. A co z budową piramidy Cheopsa, epoką lodowcową czy zaokrętowaniem się na statek Czarnobrodego? I, nawet jeśli uznać te okoliczności za katastrofalne – to czy były to rzeczywiście jedne z najbardziej tragicznych katastrof w dziejach? Być może gdyby opisy książki nie skupiały się na podkreślaniu tych “najtragiczniejszych katastrof”, łatwiej byłoby mi zaakceptować rozmaitość treści poszczególnych rozdziałów.

Dla kogo?

“Jak przetrwać historię” to książka, którą docenią przede wszystkim dorośli i nastoletni fani ciekawostek z dziejów świata. Wszystkie “katastrofy” są opisywane tak, aby wprowadzić nas w ich temat, nie jest więc potrzebna duża wiedza historyczna czy biologiczna. Autor opowiada o historii z wielu stron, skupiając się na aspektach medycznych, politycznych, społecznych i geograficznych, ale nie tylko.

W historii pierwszej wyprawy dookoła świata dowiadujemy się więc trochę o historii wielkich odkryć geograficznych, trochę o społeczeństwie i polityce Półwyspu Iberyjskiego w XV wieku, trochę o historii badań i leczenia szkorbutu, i tak dalej. 

Lekturę polecamy. Ale najlepiej rozłożyć ją sobie na kilka dni. Ogromna liczba ciekawostek może być zbyt przytłaczająca na jedno posiedzenie.

Egzemplarz recenzencki otrzymaliśmy od wydawnictwa HI:STORY.

Jeśli zainteresowała Cię książka i chcesz ją kupić, skorzystaj z oferty poniżej, a wesprzesz naszego bloga:

Zainteresowało Cię to, co czytasz? Chcesz wiedzieć więcej? Śledź nas na Facebooku, i – pozwól, że wyjaśnię!

0 0 votes
Oceń artykuł
Powiadom mnie!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments