O nas

Czas czytania w minutach: 3

Witaj na naszym blogu popularnonaukowym „Pozwól, że wyjaśnię”!

Prowadzimy go, ponieważ uczenie bliźnich daje całej naszej trójce dużą przyjemność i satysfakcję. Zajmujemy się tym zawodowo – Marta prowadzi szkolenia, Maciek uczy studentów i angażuje się w Dolnośląski Festiwal Nauki. W czerwcu 2023 dołączyła do nas Magda – psycholożka zajmująca się dostępną kulturą. I wiecie co? Ciągle nam mało. Pragniemy poruszyć więcej tematów i dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Jesteśmy przekonani, że tworzenie tego bloga nam na to pozwoli.

Dostarczamy informacje i ciekawostki z wielu dziedzin, skupiając się na fenomenach naukowych i technicznych. Z naszych cotygodniowych “podstawowych” publikacji dowiesz się jak działa reaktor jądrowy i rakieta kosmiczna, na czym polegają modyfikacje genetyczne i błędy poznawcze, czego współczesna medycyna może się nauczyć od szamanów i co wspólnego ma bicz Indiany Jonesa z F-16. Weźmiemy też “na warsztat” różne książki science fiction i wyjaśnimy, co w nich się kwalifikuje jako science, a co jednak jest bliżej fiction, bezlitośnie punktując przy tym niespójności. Świeżą porcję naukowych dywagacji serwujemy w każdy piątek do śniadania.

Ponadto, wraz z rozwojem bloga „Pozwól, że wyjaśnię” spodziewaj się wpisów innej kategorii: intrygujących ciekawostek oraz aktualności ze świata nauki okraszonych (wierzymy że) zabawnym komentarzem. Przeprowadzimy z Tobą proste eksperymenty do wykonania w domu (samemu bądź z dziećmi), wyjaśnimy, jak działa współczesna nauka, obalimy kilka popularnych mitów, a nawet dostarczymy Ci argumentów do dyskusji z propagatorami teorii spiskowych. Szukasz ciekawych książek popularnonaukowych i wiarygodnych filmów dokumentalnych? Możesz przestać, dostarczymy Ci je na wirtualnej tacy. 

Może chcesz się dowiedzieć czegoś więcej? Jakiś temat szczególnie Cię zainteresował? A może znasz ciekawostki, które mogą się spodobać innym Czytelnikom? Napisz o tym pod tekstem, chętnie podyskutujemy. Nie ma co ukrywać, aspirujemy do stworzenia wokół bloga społeczności ludzi interesujących się nauką i trzeźwo patrzących na świat.

A teraz usiądź wygodnie, zastanów się, czego chcesz się dowiedzieć i – pozwól, że wyjaśnię!

Autorzy

Maciej Modzel – doktor nauk chemicznych, adiunkt na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Na co dzień zajmuje się chemią białek oraz uczeniem studentów chemii organicznej. Związany z Dolnośląskim Festiwalem Nauki. Prywatnie nałogowy czytelnik, planszówkowy geek, oraz szwędacz górski.


Marta Gieruń – absolwentka Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, specjalistka ds. promocji w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu. Z wykształcenia bibliotekarka i edukatorka cyfrowa. Uczy ludzi krytycznego myślenia i obrony przed fake newsami. Współautorka gry mobilnej “W labiryncie newsów i fake newsów”. W wolnych chwilach fotografka, graficzka, mól książkowy i zapalona podróżniczka.

Magda Brumirska-Zielińska – z wykształcenia psycholożka i dziennikarka-komunikolożka, z powołania specjalistka od dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami w Fundacji Katarynka. Z zamiłowania rękodzielniczka i czytelniczka, z zacięciem do robienia na drutach i fantastyki. W wolnym czasie jeździ na rowerze, chodzi po muzeach, ogląda musicale i uczy swoje koty przybijać piątkę.