Nagłówek z napisem Pozwól, że wyjaśnię - #naukowe newsy

Misja Inspiration4 – naukowe newsy

Czas czytania w minutach: 3

2021 to rok wyjątkowy dla turystyki kosmicznej. W przeciągu kilku miesięcy mogliśmy śledzić komercyjny lot w kosmos Richarda Bransona i Jeffa Bezosa 1Temu ostatniemu nawet życzono, by stamtąd nie powrócił. Założycielowi Amazona udało się przekroczyć wysokość 100 km, tzw. linię Kármána, będącą umowną granicą między ziemską atmosferą a kosmosem. Jednak wycieczki miliarderów zawierały lot w kosmos razem z prawdziwą załogą, trwały stosunkowo krótko i nastawione były na promocję konkretnej osoby oraz jej rozrywkę.

Na pewno słyszeliście, że między 16 a 18 września odbyła się kolejna misja, Inspiration4, tym razem obsługiwana przez SpaceX. Co odróżnia ją od poprzednich misji?

Zero astronautów!

“Witajcie na Ziemi. Wasza misja pokazała, że przestrzeń kosmiczna jest dla wszystkich.” tymi słowami powitał czteroosobową załogę kontroler lotów SpaceX, gdy wróciła ona na Ziemię. Była to pierwsza misja w historii załogowych lotów kosmicznych, która składała się wyłącznie z samych amatorów! Zdobyli oni oczywiście minimalne (dodajmy, półroczne) przeszkolenie, jednak nie leciał z nimi żaden profesjonalny astronauta. Dla wszystkich był to pierwszy lot w życiu. 

Załoga misji Inspiration4: 2 mężczyzn i 2 kobiety w biało-czarnych skafandrach siedzący we wnętrzu statku kosmicznego.
Załoga misji Inspiration4

Kto składał się na załogę misji? Kapsuła Dragon wyniosła w kosmos czworo obywateli USA: 

  • Jareda Isaacmana, dowódcę statku kosmicznego, pilota myśliwskiego, a także organizatora i fundatora lotu,
  • Hayley Arceneaux – asystentkę medyczną i przedstawicielkę szpitala, która w przeszłości wygrała z nowotworem kości i posiada tytanową protezę nogi,
  • Christophera Sembroskiego – specjalistę ekspedycji, weterana US Air Force,
  • dr Sian Proctor – pilota ekspedycji, przedsiębiorczynię.

Misję wyróżniają także fakty takie jak: pierwszą czarnoskórą kobietę-pilota, najmłodszego Amerykanina w kosmosie, pierwszą osobę z protezą w kosmosie.

Cała czwórka otrzymała półroczne przeszkolenie, które zawierało symulację lotu, szkolenie z zakresu mechaniki orbitalnej, pracy w środowisku mikrograwitacji oraz długie godziny spędzone w ulubionej maszynie astronautów – wirówce! Pomogło im to przejść jeden z trudniejszych etapów – start rakiety i związane z nim ogromne przeciążenia.

Wyjątkowy lot Inspiration4

Statek kosmiczny Crew Dragon Resilience z czteroosobową załogą został 16 września wyniesiony przez rakietę Falcon 9 od SpaceX. Umieścił tym samym czteroosobową załogę na orbicie okołoziemskiej, osiągając wysokość 585 km. Rakieta wraz z kapsułą są w pełni zautomatyzowane, więc Uczestnicy lotu najprawdopodobniej nie musieli martwić się o kontrolę lotu. Członkowie załogi spędzili na pokładzie trzy dni. Jakie mieli widoki? Otóż Crew Dragon Resilience został wyposażony w specjalnie zaprojektowaną przezroczystą i panoramiczną kopułę, zainspirowaną cupolą – modułem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w którym astronauci podziwiają Ziemię z góry. Dzięki temu załoga Inspiration4 mogła cieszyć się widokami w 360 stopniach! Po zakończeniu misji załoga z powodzeniem zwodowała się na Atlantyku.

Wodowanie załogi - kapsuła uniesiona przez spadochrony ląduje w oceanie.
Wodowanie załogi.

Misja była wyjątkowa także pod innymi względami, między innymi dlatego, że miała wyraźny wydźwięk… charytatywny. Organizatorowi i załodze zależało na podkreśleniu roli zaangażowania społecznego, promując podniesienie świadomości społecznej. Ważne było także zebranie dzięki Inspiration4 środków dla dzieci chorych na nowotwory z Dziecięcego Szpitala Badawczego St. Jude w Memphis w stanie Tennessee. Dzięki misji udało się zebrać 154 miliony dolarów na leczenie pacjentów wspomnianego szpitala.

Źródła:

https://inspiration4.com/press/kennedy-space-center-fl-september-18-2021–after

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/misja-inspiration-4-osoby-z-minimalnym-przeszkoleniem-na-orbicie

https://web.archive.org/web/20210201223311/https://arstechnica.com/science/2021/02/spacex-announces-first-free-flyer-human-spaceflight/

https://www.reuters.com/lifestyle/science/spacex-gets-ready-launch-first-all-civilian-crew-orbit-2021-09-12/

https://www.space.com/spacex-dragon-cupola-inspiration4-private-spaceflight

https://www.space.com/spacex-inspiration4-returns-to-earth?utm_source=notification


Zainteresowało Cię to, co czytasz? Chcesz wiedzieć więcej? Śledź nas na Facebooku, i – pozwól, że wyjaśnię!0 0 votes
Oceń artykuł
Powiadom mnie!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments