Nagłówek z napisem Pozwól, że wyjaśnię - #naukowe newsy

Rozbłysk kilonowej – #naukowe newsy

Czas czytania w minutach: 2

Portal space.com donosi o niezwykle ciekawym możliwym odkryciu. Okazuje się, że astronomowie dzięki danym z teleskopu kosmicznego Chandra najprawdopodobniej odkryli poświatę po wybuchu tzw. kilonowej. Obserwacja ta daje pierwszą szansę na dokładne zbadanie całego procesu jej powstawania. Co to znaczy, i czym kilonova różni się od supernowej, o której prawdopodobnie każdy słyszał? Pozwól, że wyjaśnię!

Poza “zwykłymi” gwiazdami, w przestrzeni kosmicznej można znaleźć między innymi obiekty zwane gwiazdami neutronowymi. Charakteryzują się one bardzo, bardzo dużą gęstością. Tak wielką, że aż trudno to sobie wyobrazić, ale możemy zracjonalizować to porównaniem. Otóż jedna łyżeczka materii neutronowej ma masę około… 6 miliardów ton! Wynika to z faktu, że pod wpływem sił grawitacyjnych elektrony łączą się z protonami, co sprawia, że gwiazda składa się niemal wyłącznie z bardzo ciasno upakowanych neutronów.

Artystyczna wizja wybuchu kilonowej. / NASA

Gwiazdy neutronowe bywają pozostałościami po wybuchu supernowych. Chodzi tu o spektakularne wybuchy bardzo masywnych gwiazd, bardzo efektownie zaznaczające kres ich życia. Supernowa, poza zapewnieniem wyjątkowych wrażeń miłośnikom astronomii, rozsiewa po Kosmosie większość materii zgromadzonej w gwieździe – a to co zostaje, zapada się w gwiazdę neutronową.

Natomiast kilonowa to taka… supernowa do kwadratu! Powstaje bowiem w momencie zderzenia dwóch supergęstych gwiazd neutronowych albo gwiazdy neutronowej z czarną dziurą. Poświatę po takim wybuchu być może zaobserwowali astronomowie, a sygnał nazwali fascynującym imieniem GW170817.

Nie wiemy jeszcze, czy zaobserwowany rozbłysk to faktycznie kilonowa, czy jednak sygnał obecności czarnej dziury (a dokładniej materii wpadającej do niej). Jednak i na to naukowcy mają sposób. Będą obserwować obiekt dalej i jeśli to faktycznie kilonowa, spodziewają się coraz to mocniejszych sygnałów w zakresie promieniowania rentgenowskiego i radiowego. Natomiast, jeśli poświata będzie miała wciąż taką samą jasność, albo będzie gasnąć, może się okazać, że to “tylko” czarna dziura. 

Źródła:

https://www.space.com/kilonova-explosion-afterglow

https://arxiv.org/abs/2104.02070


Zainteresowało Cię to, co czytasz? Chcesz wiedzieć więcej? Śledź nas na Facebooku, i – pozwól, że wyjaśnię!0 0 votes
Oceń artykuł
Powiadom mnie!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments