Co kryją zdjęcia z teleskopu Webba? – naukowe newsy

Czas czytania w minutach: 3

No i wreszcie się doczekaliśmy. Po sukcesie startu, a następnie udanej kalibracji, nareszcie zobaczyliśmy pierwsze zdjęcia z teleskopu Webba! Ale co się w nich kryje?

Galaktyki w ziarnku piasku

Przede wszystkim – nikt chyba nie zaprzeczy, że wyglądają one imponująco. Nieziemsko wręcz.

Trzeba tylko na samym początku zwrócić uwagę na jedną kwestię: jak być może pamiętacie z poprzedniego artykułu, nasz bohater nie jest teleskopem optycznym, tylko podczerwonym. Oznacza to, że zdjęcia z teleskopu Webba “w oryginale” nie mają tej palety barw, którą widzimy – jest to efekt zastosowania dodatkowych, barwnych filtrów, a następnie obróbki komputerowej. Innymi słowy: parametry dobrano tak, żeby to, co widzimy na zdjęciach, wyglądało tak, jak powinno było wyglądać dla ludzkiego oka – gdyby nie przesunięcie ku podczerwieni, którego doświadczyło światło, lecąc do nas przez miliardy lat.

Gromada galaktyk SMACS 0723 – NASA, ESA, CSA, oraz STScI

Tak. Miliardy lat. To, co widzicie na powyższym zdjęciu, to nie pojedyncze gwiazdy – to gromada galaktyk. Każda plamka – to galaktyka, zawierająca miliony, albo i miliardy, gwiazd. Najdalsze z nich są od nas odległe o przeszło 13 miliardów lat świetlnych! Oznacza to, że zdjęcia z teleskopu Webba pokazują, jak wyglądały ponad 13 miliardów lat temu – gdy te galaktyki, i cały wszechświat, były jeszcze bardzo młode (w skali kosmicznej, rzecz jasna).

Zwróćcie szczególną uwagę na te galaktyki, które mają nienaturalne kształty: są porozciągane i pozakrzywiane. Domyślacie się, co może odpowiadać za to zjawisko? Odpowiedzią jest soczewkowanie grawitacyjne, o którym tutaj już wspominałem. W skrócie – obraz jest zniekształcany przez grawitację obiektów położonych pomiędzy nami a tym, co obserwujemy. Na przykład przez bardzo masywną galaktykę, jak ta w centrum zdjęcia. Albo przez czarną dziurę. Innymi słowy – zdjęcia z teleskopu Webba mogą posłużyć nie tylko do obserwacji młodego Wszechświata, ale również na przykład do wykrywania czarnych dziur.

Ale najciekawsze i tak jest coś innego: weźcie w dłoń ziarnko piasku. Następnie wyciągnijcie rękę jak najdalej i spójrzcie na nie. Małe ziarnko… A taki właśnie wycinek nieba widać na zdjęciu powyżej. A tam – setki galaktyk, a w każdej średnio sto milionów gwiazd…  To nieco zmienia spojrzenie na nasze miejsce we Wszechświecie, prawda?

Pierwsze zdjęcia z teleskopu Webba a życie w kosmosie

Ale to nie wszystko. Mamy jeszcze kilka ciekawych ujęć. Co powiecie na pięć oddziałujących ze sobą galaktyk?

Kwintet Stephana – NASA, ESA, CSA, oraz STScI

Tutaj naukowcy są w stanie określić, gdzie rodzą się nowe gwiazdy. Zdjęcia z teleskopu Webba pokazują też falę uderzeniową, która powstała, gdy jedna z galaktyk zderzyła się z resztą. A może wolicie zobaczyć wodę na gazowym gigancie, odległym od nas o przeszło tysiąc lat świetlnych? Webb nadaje się również do rejestrowania widma podczerwonego, co pozwala wykryć wodę nawet z takiej odległości. Możecie też zerknąć na zdjęcia bliższego nam gazowego giganta – Jowisza:

Jowisz i jego księżyce, widziane w różnych zakresach fal podczerwonych – NASA, ESA, CSA, oraz STScI

A to było tylko 75 sekund ekspozycji, w ramach testów, jak sobie teleskop poradzi z obserwacją ruchomego obiektu. Jeśli dodamy te dwie możliwości, okazuje się, że zdjęcia z teleskopu Webba powinny pozwolić zbadać, czy na odległych egzoplanetach istnieje życie! Niezależnie od tego, czy odpowiedź jest twierdząca, czy przecząca, jest duża szansa, że poznamy ją za naszego życia!

Źródła:

https://time.com/6196675/five-james-webb-telescope-images-explained/

https://www.hindustantimes.com/science/explained-how-james-webb-telescope-images-change-understanding-of-the-universe-101657647881999.html

https://theconversation.com/two-experts-break-down-the-james-webb-space-telescopes-first-images-and-explain-what-weve-already-learnt-186738

https://english.elpais.com/science-tech/2022-07-12/james-webb-space-telescope-a-guide-to-the-first-full-color-image.html

https://www.nasa.gov/webbfirstimages/


Zainteresowało Cię to, co czytasz? Chcesz wiedzieć więcej? Śledź nas na Facebooku, i – pozwól, że wyjaśnię!


0 0 votes
Oceń artykuł
Powiadom mnie!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments