Nagłówek z napisem Pozwól, że wyjaśnię - #naukowe newsy

Najgorętszy dzień. Padł rekord temperaturowy – naukowe newsy

Czas czytania w minutach: 2

Właśnie przeżyliśmy najgorętsze dni na naszej planecie. 3 lipca naukowcy ogłosili, że ten dzień zapisał się jako najgorętszy w historii pomiarów – ze średnią temperaturą 17,01 stopni. Jednak już nazajutrz, 4 lipca, padł kolejny rekord – 17,17 stopni Celsjusza. I tak 4 lipca został oficjalnym rekordzistą. Niestety to nie koniec – klimatolodzy przewidują kolejne rekordy globalnej temperatury na Ziemi. 

Rekord temperatury

Temperatura globalna to średnia temperatura wyciągnięta z pomiarów w różnych miejscach na Ziemi. Oznacza to, że tego dnia nie wszędzie musiało być gorąco. A gdzie odnotowano najwyższe temperatury? Jak donoszą źródła, gorąco dosięgło Afrykę, południowe Stany USA, okolice Wielkiej Brytanii i Skandynawii, Chiny, a także Kanadę, która mierzy się aktualnie z jednymi z najgorszych pożarów. Nie ominęło też okolic… Antarktydy, choć trwa tam aktualnie zima.

Mimo że chodzi o temperaturę globalną, to dość zatrważające wieści przypominające o tym, jakim zagrożeniem jest dla nas globalne ocieplenie. Naukowcy nie są jednak zaskoczeni. Jak mówi prof. Arkadiusz Tomczyk z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, lipiec standardowo jest najgorętszym miesiącem w roku i możemy się spodziewać kolejnych rekordów temperaturowych.

Czynniki ocieplenia

Co je powoduje? Oczywiście głównym powodem jest czynnik ludzki, związany z działalnością człowieka i emisją gazów cieplarnianych. Częściowo odpowiada za to też jednak naturalne zjawisko El Nino. Czym ono jest? El Nino polega na utrzymywaniu się wysokich temperatur na powierzchni Pacyfiku. Powstaje przy specyficznych warunkach pogodowych i powoduje dużą wilgotność i temperaturę wody w obszarze Ameryki Południowej, wywołując jednocześnie susze w Australii.

A co z Polską? Prof. dr hab. Jacek Piskozub z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk mówi, że sam El Nino nie wpływa na klimat w naszym kraju, jednak coraz większe stężenie gazów cieplarnianych sprawia, że w Polsce robi się coraz cieplej. Nie ominęło to także Bałtyku, którego powierzchnia ogrzała się już o 2 stopnie Celsjusza.

Źródła

  1. https://www.reuters.com/world/world-registers-hottest-day-ever-recorded-july-3-2023-07-04/
  2. https://climatereanalyzer.org/clim/t2_daily/
  3. https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C97462%2Cklimatolog-w-najblizszych-tygodniach-mozliwe-beda-kolejne-rekordy-globalnej
  4. https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C97464%2Cekspert-beda-kolejne-rekordy-ciepla-oznacza-susze-powodzie-oraz-inne-klopoty

Zainteresowało Cię to, co czytasz? Chcesz wiedzieć więcej? Śledź nas na Facebooku, i – pozwól, że wyjaśnię!

0 0 votes
Oceń artykuł
Powiadom mnie!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments