książka What if 2 Randalla Munroe na szarym betonowym tle

Co gdyby wypić całą wodę z chmury? What if 2 – recenzja

Czas czytania w minutach: 2

Zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby zamiast parasola użyć lasera do odparowywania spadających na nas kropli deszczu? A co gdyby wypić całą wodę z chmury? Albo spróbować rozpalić ogień, skupiając soczewką światło Księżyca? Nie? No to teraz macie szansę nie tylko dowiedzieć się, jakie dziwne pytania ludzie sobie zadają. Możecie też poznać na nie odpowiedzi. A wszystko dzięki nowej książce Randalla Munroe, “What If 2”, co na nasze prawdopodobnie zostanie przełożone jako “A co gdyby 2”.

Randall Munroe – kim jest autor niezwykłej książki?

Dzieło to trafiło do mnie w wersji oryginalnej. Jeśli więc czujecie się kompetentni w angielskim, to możecie już spokojnie kupić i brać się do lektury. Czy warto? Warto. Jeśli czytacie naszego bloga, to jest duża szansa, że autora przedstawiać Wam nie trzeba. Gdyby jednak było trzeba, to w telegraficznym skrócie opowiemy Wam o twórcy. Randall Munroe to były pracownik NASA, który porzucił robotykę i programowanie, żeby zająć się tworzeniem komiksu internetowego, XKCD1Polecamy każdemu, kto uważa się za geeka czy nerda. Z tego projektu, dziś już kultowego2Przeszło sześć milionów odwiedzających miesięcznie!, zrodził się spin-off, czyli komiks “What if?”. W nim autor odpowiada na – na ogół dziwne – pytania nadsyłane mu przez czytelników, a zaczynające się najczęściej od sakramentalnego “A co gdyby…”. Gdybym odśnieżał drogę przed sobą miotaczem ognia. Gdybym rozpędził piłkę bejzbolową do prędkości relatywistycznych. Gdybym próbował wydrukować całą Wikipedię.

Dziwne? Jeszcze jak. Jednak na każde z tych pytań można udzielić odpowiedzi, wykorzystując naszą dzisiejszą wiedzę techniczną i naukową. Można także przy tym czasem dojść do bardzo nieoczywistych konkluzji. Jednak to nie konkluzje są w odpowiedziach Randalla najważniejsze, tylko droga, którą do nich dociera. I kilkadziesiąt takich właśnie ”dróg” poznacie w najnowszej jego książce. Choć są one nierzadko dziwne, to stoi za nimi żelazna logika, co pozwala naprawdę dużo dowiedzieć się o tym, jak funkcjonuje nasz świat. Trzeba pamiętać, że przekazywana dawka wiedzy zaprawiona jest specyficznym humorem. Oczywiście, jak przystało na dzieło popełnione przez komiksiarza, książka przepełniona jest też ilustracjami. Są one utrzymane w specyficznym, randallowym stylu. Czasem ułatwiają zrozumienie niektórych zagadnień, a czasem po prostu wprowadzają element absurdu – na przykład pokazując komiksowe postacie kłócące się z autorem. A właściwie to jednoznacznie sugerujące mu, że jego aktualny pomysł doprowadzi do globalnej katastrofy.

Dla kogo “What if 2”?

Polecam zdecydowanie. Kupcie wersję angielską lub poczekajcie na polską, ale moim zdaniem dla każdej osoby zainteresowanej nauka jest to lektura obowiązkowa. Książka bawi, uczy i jednocześnie daje do myślenia. Połyka się ją błyskawicznie. Pojedyncze rozdziały są krótkie i – z drobnymi wyjątkami – niezależne, więc można tę książkę czytać z doskoku. Można też rozsiąść się i pochłonąć 330 stron “naukowych odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania” za jednym zamachem. Ostrzegam tylko, że może to doprowadzić do reperkusji społecznych, gdy zaczniecie w towarzystwie odruchowo wykorzystywać nowo nabytą wiedzę i umiejętności. Ludzie zaczynają dziwnie patrzeć, gdy słyszą odpowiedź na pytanie – w założeniu – retoryczne… Ale z drugiej strony – czy naprawdę będziecie się przejmować opinią ludzi, których nie fascynują laserowe parasole i czarna dziura w ogródku?

Zobacz, jakie inne książki popularnonaukowe polecamy!


Jeśli zachęciła Cię nasza recenzja i chcesz kupić książkę, a przy tym wspomóc naszego bloga, skorzystaj z oferty naszego partnera:

Zainteresowało Cię to, co czytasz? Chcesz wiedzieć więcej? Śledź nas na Facebooku, i – pozwól, że wyjaśnię!

0 0 votes
Oceń artykuł
Powiadom mnie!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments