Nagłówek z napisem Pozwól, że wyjaśnię - #naukowe newsy

Co ptasi móżdżek powie o ludzkim mózgu? – naukowe newsy

Czas czytania w minutach: 2

Co ma wspólnego ornitologia z neurobiologią? Więcej, niż nam się wydaje! Naukowcy po raz kolejny udowodnili, że świat ptaków jest skomplikowany i jego odkrywanie może rzucić nowe światło także na zrozumienie ludzkiego mózgu.

Ptasi mózg w zmianach

Od dawna wiemy, że miłość i zakochanie działa na nasz mózg jak (dosłownie) narkotyk, a sprzyjają temu podobne procesy biochemiczne. Nie jest tak tylko u homo sapiens. Również wśród wielu gatunków ptaków można zaobserwować utratę kontaktu z rzeczywistością przez zakochanych samców wygwizdujących miłosne melodie. 

W niedawnej publikacji w Nature grupa badaczy podzieliła się ze światem wnioskami badań nad uroczymi ptakami – pasówkami białobrewymi – żyjącymi w Ameryce Północnej. Odkryli oni, że pewna część mózgu tego podobnego do wróbla ptaka rośnie (pod kątem ilości neuronów) niemal podwójnie podczas… sezonu godowego. Oznacza to, że mózg pasówki potrafi szybko wytworzyć i usunąć dużą ilość neuronów.

To mały, ale ważny krok w kontekście badań nad procesami w mózgu ptaków w zależności od zmian sezonowych i środowiskowych. Najnowsze odkrycia mogą pomóc wzrozumieniu działania ludzkiego mózgu oraz wspomóc badania nad zaburzeniami psychicznymi. Jak? Chociażby w kontekście naszej podatności na sezonowość. W końcu wiele z nas przeżywa jesienną chandrę, czy tak zwaną zimową depresję, a na wiosnę często powracają nam siły witalne. Być może to właśnie paradoksalnie badania nad ptasim organizmem pozwolą lepiej zrozumieć ten ludzki.

Skomplikowany świat ptaków

Co ciekawe, to nie są pierwsze badania, jakie naukowcy poświęcili małej niepozornej pasówce. Była ona też obiektem badań nad charakterystyczną dla niektórych ptaków wyjątkową umiejętnością. Niektóre gatunki podczas długich (nawet dwutygodniowych) migracji potrafią zapaść w tak zwany jednopółkulowy sen wolnofalowy. Oznacza to, że podczas lotu potrafią wejść w stan, w którym jedna połowa mózgu śpi, podczas gdy druga czuwa. Dzięki temu oszczędzają siły i są w stanie obronić się przed drapieżnikami. Naukowcy obserwowali owo zjawisko również w kontekście badań nad czujnością ludzkiego mózgu podczas nocnych zmian w pracy oraz długodystansowego kierowania ciężarówką.

https://doi.org/10.1038/d41586-023-03746-4

https://dzienniknaukowy.pl/aktualnosci/badania-spiewu-ptakow-odkrywaja-tajemnice-mozgu

https://www.wired.com/2003/11/sleep/

Zainteresowało Cię to, co czytasz? Chcesz wiedzieć więcej? Śledź nas na Facebooku, i – pozwól, że wyjaśnię!

0 0 votes
Oceń artykuł
Powiadom mnie!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments